Main / Activities / International activities / Inter-parliamentary Сommission and Working Groups of the National Assembly of the Republic of Belarus on Cooperation with Parliaments of Foreign States

Inter-parliamentary Сommission and Working Groups of the National Assembly of the Republic of Belarus on Cooperation with Parliaments of Foreign States

Working Group of the National Assembly of the Republic of Belarus on Cooperation with the Parliament of the Federal Republic of GermanyWorking Group of the National Assembly of the Republic of Belarus on Cooperation with the Parliament of the Federal Republic of Germany

Zhuk Igor - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government (Head of the working group)
Kononchuk Tatiana - Chairperson of the Standing Commission on Environment, Natural Resources and Chernobyl Catastrophe (Deputy Head of the working group)
Akulovich Irina - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Aldanov Nikolay - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Antonovich Ivan - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Economy, Budget and Finance
Bazanov Vladimir - Deputy Chairperson of the Standing Commission on National Security
Belush Inessa - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government
Belyakov Andrey - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Bodak Alla - Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Borodenya Valery - Member of the Standing Commission on Budget and Finance
Chaichitc Viktor - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Dudorga Nina - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Dulova Yekaterina - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Gaiduk Oksana - Deputy Chairperson of the Standing Commission on Housing Policy and Construction
Gerasimovich Svetlana - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government
Grishuk Anatoly - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Economy, Budget and Finance
Khishchenko Anatoly - Member of the Standing Commission on International Affairs
Pantyukhova Yelena - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government
Petrova Irina - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government
Popko Olga - Deputy Chairperson of the Standing Commission on International Affairs
Rummo Oleg - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on International Affairs and National Security
Shchepov Vladislav - Chairperson of the Standing Commission on Economic Policy
Shershen Petr - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on International Affairs and National Security
Shevchuk Nikolay - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Soloviov Petr - Deputy Chairperson of the Standing Commission on Industry, Fuel-Energy Complex, Transport and Communication
Stativko Zhanna - Member of the Standing Commission on Labour and Social Affairs
Vilchuk Konstantin - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Zheleznova Nina - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Economy, Budget and Finance
Back to list
News